
Футболистът на Болтън колабира в 41-та минута на мача срещу Тотнъм, и след като десет минути медиците не успяха да го съживят, бе откаран в болница.
Изпълнителният директор на профсъюза на играчите Гордън Тейлър заяви пред ББС: „Всички гледаме, чакаме, надяваме се и се молим. За целия футболен свят това е ужасяваща гледка. Надяваме се, че няма да е същото, като с Марк-Вивиен Фо. Такива неща стават на терена, и то най-вече, защото пускаме много млади момчета в играта, и именно затова настояваме те да минават задължителни прегледи на сърцето. Фабрис е много обичан играч. Той е страхотен, има страхотно семейство. Всички се чувстват ужасно, дано да се оправи.“
От първия клуб на Муамба, Арсенал, изразиха подкрепата си за играча: „Мислите на всички в Арсенал са с Фабрис и семейството му.“
Защитникът на Мидълсбро Джъстин Хойт, който израсна с Муамба: „Наистина се надявам, че най-добрият ми приятел ще се оправи. Бъди силен, братле, моля те. Не забравяй, че Бог е с теб.“
Полузащитникът на Тотнъм Том Хъдълстоун: „Мислите ни са с Фаб и неговото семейство. Прилоша ми от гледката. Това оставя футбола и всичко друго на заден план.“
Съотборникът на Муамба в Болтън Стюърт Холдън: „Молим се за теб, Фаб. Дано да се оправи. Мислите ни са с него и семейството му.“
Фабрис Муамба е само на 23 години, роден в Заир, но израснал в Англия и играл за младежки национални формации на „Трите лъва“.

Случилото се на “Уайт харт лейн” не е единственият подобен случай. През ноември 2011-та по време на двубой между петодивизионните белгийски отбори Мерксем и ФК Каарт от Лига Провинсиал почина футболистът на Мерксем Бобсам Ележико. Лекарите се опитваха да го съживят 40 минути, но не успяха.
През декември 2010-та, в 39-тата минута на мача Оушън Бойс – Нигер Торнадос, защитникът на домакините Емануел Оголи колабира и по-късно в болницата почина.
През май 2010-та, 26-годишният бразилски футболист Фредерико да Коща Пинейро припадна на терена по време на мач, а на път за болницата почина. Полузащитникът Фред, се свлече на терена след половин час игра по време на срещата между Мескита и Кабофриензе от втора дивизия на щата Рио де Жанейро.
23-годишният полузащитник на Аякс Евандер Сно получи сърдечен удар и трябваше четири пъти да бъде връщан към живота по време на мача на резервния тим на гранда от Амстердам срещу Витес Арнем.
Бившият национал на Холандия колабира на терена и лекарите се бориха в продължение на 15 минути, за да спасят живота на Сно.

През август 2007 година светът бе потресен, след като полузащитникът на Севиля Антонио Пуерта почина в клиника “Вирхен дел Росио” три дни, след като колабира на терена по време на мача от първия кръг на Примера дивисион срещу Хетафе (4:1). 22-годишният халф колабира на терена по време на мача. Съотборниците му и лекарите на тима се стекоха на помощ и успяха да го вдигнат на крака. След като играчът се прибрал в съблекалнята, последва нов припадък, след което той е бил откаран в болница.
През януари 2004 година унгарският национал Миклош Фехер, който играеше в Бенфика, почина по време на мач от португалското първенство заради сърдечен удар. 24-годишен, здрав като бик и вечно усмихнат – така лекарят на унгарския национален отбор описваше Мики Фехер. Футболист номер едно на Унгария за 2000 година, имаше 25 мача и 7 гола в националния отбор. Мачът между Витория (Гимараeш) и Бенфика бе предаван пряко по португалската национална телевизия.
Седем месеца по-рано, камерунският национал Марк-Вивиан Фо колабира и почина по време на срещата от турнира за Купата на конфедерациите във Франция.
Това са само част от известните случаи, в които футболисти умират на терена. И докато случаят с Фо се смяташе за прецедент, следващите подобни случаи започнаха да стават нещо почти обикновено. За всички е ясно, че съвременният футбол се е превърнал в една голяма машина за пари, но отскоро започва да става ясно, че тази машина се храни с човешки животи. Играчите са подлагани на прекалено големи натоварвания, а в много случаи приемат и забранени медикаменти. Честно казано, предпочитам да има повече допинг скандали, отколкото случаи като вчерашния.