Футболистът, вкарал най-много голове на едно първенство, е Жюст Фонтен.
Французинът вкарва 13 гола на световното в Швеция през 1958, а Франция се класира на трето място. За съжаление, той прекъсва кариерата си на 27 години заради контузия.
Автор на първия гол на световни първенства е Люсиен Лоран в мача Франция – Мексико 4:1.
На 19 юли 1930 в 19-та минута на мача с мексиканците Лоран става авторът на първия гол в историята на световните първенства. Тогава Франция побеждава с 4:1, но губи другите два мача и отпаса. Лоран е единственият футболист от отбора от 1930 година, който доживява до 1998 година и шампионската титла на своите съотечественици.
Най-грубият играч е Зинедин Зидан.
Да, точно той, колкото и невероятно да изглежда. Триумфалното за Зидан първенство през 1998 година започва не особено добре. Още във втория мач от груповата фаза, срещу Саудитска Арабия, той получава директен червен картон и е наказан за два мача. Осем години по-късно, на финала в Берлин, той получава втория си червен картон. Като добавим и жълтите картони в мачовете с Република Южна Африка, Южна Корея и Испания, получаваме най-недисциплинирания футболист в историята на световните първенства.
Най-възрастният футболист, играл на световно първенство, е Фарид Мондрагон – 43 години и 3 дни.
Колумбийският вратар е играл на три първенства – 1994, 1998 и 2014 година. През 2014, излизайки на терена в мача с Япония, той подобри рекорда на камерунеца Роже Мила. Рекордът на Мондрагон може да бъде подобрен още на световното в Русия, ако в някой от мачовете на своя отбор играе вратарят на Египет Есам ел Хадари.
Най-младият играч е Норман Уайтсайд.
Той подобрява рекорда на Пеле, излизайки на терена само на 17 години и 41 дни. Уайтсайд дебютира на световно за отбора на Северна Ирландия срещу Югославия през 1982 година. В този мач получава и жълт картон.
Треньорът рекордьор по трофеи е Виторио Поцо.
Авторът на схемата 2-3-2-3 е един от първите специалисти, които правят подробен анализ на силните и слабите страни на съперниците си. Той два пъти печели световната купа с Италия – през 1934 и 1938 година.
Футболистът с най-много световни титли е Пеле.
Той става световен шампион три пъти – през 1958, 1962 и 1970 година. “Кралят на футбола” е участвал на четири световни и е спечелил три от тях. През 1962 той не играе на финала заради контузия. През 1970-та е обявен за най-добър играч на турнира. Има 12 гола.
Най-много голове в един мач е вкарал Олег Саленко.
Руснакът вкара пет гола на Камерун през 1994 в САЩ, а мачът завършва 6:1. Въпреки това, Русия отпада още в груповата фаза, записвайки загуби в мачовете срещу Бразилия и Швеция.
Мачът с най-слаба посещаемост е Румъния – Перу 3:1.
По официални данни на този мач през 1930 година присъствали едва 2 549 зрители. Разбираемо… Румънците и перуанците били в една група с домакините от Уругвай и разбира се, останали в сянката на фаворита.
Най-посетеният мач е финалът между Бразилия и Уругвай през 1950 година – 199 854 зрители.
Един от най-драматичните мачове в историята на футбола. Бразилия има шанс да спечели първата си титла и то пред собствена публика. И сякаш всичко върви по план – Фриака бележи в 47-та минута и всичко изглежда в кърпа вързано. Но Уругвай не мисли така. Скиафино изравнява в 66-тата минута, а в 79-тата цяла Бразилия буквално е ритуално разбита. Дребничкият голмайстор на урусите Гиджа, който вкарва във всеки един мач за отбора си в турнира и завършва с четири попадения, минава като на парад през бразилската защита и попарва селесао. Преди церемонията за връчване на медалите всички официални лица от бразилската футболна федерация напуснали, оставяйки Жул Риме сам с купата. След мача той споделя: “Видях капитана на Уругвай, Варела и скришом му дадох купата, без да има реч”. Трагедията има и не само футболни измерения – на стадиона има самоубийства на отчаяни запалянковци, други пък умират от инфаркт.