Рекордите на световните първенства 3

Голмайсторите с най-малко вкарани голове са:

Гаринча, Вава, Валентин Иванов, Лионел Санчес, Флориан Алберт, Дражан Еркович – на световното в Чили през 1962 година шестимата са вкарали по 4 гола. Бразилците Гаринча и Вава вкарват само в плейофната фаза, започвайки от четвъртфиналите.

Рекордьорът по брой на изиграни мачове на световни първенства е Лотар Матеус – 25 мача.

Единственият полеви играч с пет участия на световни първенства. Матеус дебютира на световно първенство на 20 юни 1982 година срещу Чили (влиза като смяна в 61-вата минуа при резултат 2:0 за ФРГ). Шестнайсет години по-късно, в четвъртфиналния мач с Хърватия, той играе последен мач на световно, а неговият отбор позорно отпада след загуба с 3:0.

Най-резултатният шампионат – СП 1998 и СП 2014 с по 171 гола.

Турнирът във Франция може да се счита като революционен по отношение на качеството на игра, телевизионното излъчване и интригуващи мачове. Заедно с предишния шампионат в Бразилия, той е и най-резултатният.

Отборът рекордьор по вкарани голове в един мач е Унгария.

През 1982 г. срещу Салвадор унгарците вкарват 10 гола и побеждават с 10:1. Унищожавайки нещастните салвадорци и поставяйки нов рекорд на световни финали, те не успяват да излязат от групата. В мачовете с Аржентина и Белгия те спечелват само една точка. Интересен факт е, че преките им конкуренти вкарват само три гола във вратата на аутсайдера Еквадор, но това е било достатъчно за изпълнение на целите им.

Отборът рекордьор по брой титли е Бразилия – 1958, 1962, 1970, 1994 и 2002 г.

Вече 16 години Бразилия не може да стане шесткратен световен шампион. Задачата на Неймар и неговите съотборници в Русия е да подобрят постижението на своите предшественици. Всичко друго ще бъде считано за провал.

Отборът рекордьор по брой на играни финални мачове е Германия – 8 пъти: 1954, 1966, 1974, 1982, 1986, 1990, 2002 и 2014 г.

Шест пъти на финал е бил отборът на ФРГ и два пъти този на Германия след обединението. Балансът е 4 победи и 4 загуби.

Най-бързият хеттрик е на Ласло Киш, който вкара три гола за седем минути през 1982 г.

Унгарецът влиза като смяна срещу Салвадор и за седем минути, между 69-та и 76-та, вкарва три гола. За националния отбор на Унгария Киш има 33 мача и 11 гола.

Най-грубият мач в историята е между Португалия и Холандия на световното в Германия през 2006 година – 16 жълти и 4 червени картона.

Главен съдия на мача, който впоследствие е наречен “Битката при Нюрнберг”, е руснакът Валентин Иванов. Той показа 4 жълти картона на португалците, 5 на холандците и изгони четирима футболисти – Кощиня, Деко, Булахруз и Джовани ван Бронхорст. Днес никой не помни кой победи в този мач, но съдийството все още се обсъжда.

Най-възрастния играч, печелил световната титла, е Дино Дзоф.

Дзоф става шампион на 40 години през 1982 година. На първенството в Испания той е капитан и лидер на своя отбор. На 11 юли 1982 г. в Мадрид във финалния мач с ФРГ Дзоф допуска един гол при резултат 3:0 за Италия, но това не пречи на италианците да спечелят финала и вратарят им да стане рекордьор.