Германия отпадна!

Германия за пръв път от 1954 година не успя да преодолее груповата фаза на световно първенство и продължи тенденцията от последните години световният шампион да отпада още в групата.

Това е най-лошият шампионат в историята на националния отбор на Германия. През 1938 година те губят от Швейцария в преиграване на осминафинала. След отпадането през 1954-та, те винаги са стигали поне до 1/4 финал. За това време 4 пъти са печелили световната титла, два пъти са били втори, 4 пъти са играли на полуфинал и 4 пъти на четвъртфинал.

Ако погледнем статистиката, немците изиграха супер мач: 24 удара към вратата, владееха топката в 74% от времето и 90% от подаванията им бяха точни. Но не вкараха гол. И не спечелиха.

Как се стигна дотук?

Ето някои от причините:

Неубедителната игра в контролите

Преди Световното германците изиграха само четири контролни мача и спечелиха само един. Срещу Саудитска Арабия.

Испания – 1:1, Бразилия – 0:1, Австрия – 1:2, Саудитска Арабия – 2:1.

Неприятната история, в която се забъркаха Йозил и Гюндоган, можеше да се забрави, ако Германия беше дошла на Световното във върхова форма. Но немците проведоха една слаба подготовка, за което говорят загубите в контролите. Минималната победа над Саудитска Арабия прекъсна серия от пет мача без победи в приятелски срещи, която започна през миналия ноември. За последен път те имаха такава серия преди повече от 30 години.

Треньорският щаб открито е недоволен от формата на Йозил и не крие, че очаква повече от него. Йозил трябва да създава голови положения и да организира играта в центъра на терена. Но той все още има проблеми с коленете…

Левият фланг, за който отговаря Йонас Хектор, е изключително слаб, особено в сравнение с работоспособността на Йошуа Кимих на противоположния край. От Хектор се очаква не толкова навременни и качествени включвания в атака, колкото да бъде по-концентриран в отбрана. Напоследък той често прави грешки както в клубния си отбор, така и в националния.

Льов се отказа от най-добрия немски футболист в момента

Никой от немските футболисти не изигра по-добър сезон от Лерой Сане. Но Льов не го взе на Световното, защото не пасвал на тактическата схема, бил пасивен на тренировките и… заради егоизма му на терена. И това за човек, който през последния сезон във Висшата лига има 15 асистенции. Някои подкрепят решението на Льов с довода, че в последните девет мача за националния Сане има само един голов пас. Но Льов избираше между него и Брандт, който също не се представя много добре в националния – само две асистенции за девет мача.

Най-вероятната причина за отстраняването на Сане е поведението му. През миналата година той трябваше да играе на Купата на конфедерациите, но отказа заради спешна операция на носа. По-късно Льов научи, че е можело операцията да се отложи. Сане често не следва указанията на треньора, а Льов е чувствителен към такива неща. Изборът му между футболист, който изпълнява задачите си и периодично вкара голове, и своеволен футболист, който може да създава голови положения, винаги ще бъде в полза на първия. Именно затова Антонио Рюдигер, послушният и изпълнителен защитник на Челси, който редовно прави грешки в защита, попадна в отбора. Футболистът на Вердер Макс Крузе е един от най-добрите немски нападатели през последните две години, но за Льов той е безотговорен мързеливец, който във всеки момент може да счупи телефона на някоя журналистка или да донесе няколко кутии с шоколади бонбони на тренировка.

“Лерой е голям талант, той ще се върне в отбора през септември”, каза Льов. Но с какво днешният Лерой ще бъде по-различен през септември не е ясно…

Йозил и Гюндоган под натиска на феновете

Преди около месец, двама ключови играчи на Германия се срещнаха в Лондон с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, и през следващите няколко седмици тази новина засенчи подготовката, тренировъчни лагер и дори обявяването на окончателния списък от 23-ма футболисти. Снимайки се с президента на чужда държава, германските футболисти на практика взеха участие в предизборната му кампания. В Германия Ердоган има репутация на диктатор, който наказва противниците си, задушен опозицията и създава закони за себе си. Разбира се, това не се хареса на Германския футболен съюз и на феновете. Преди отборът да замине за Русия Гюндоган влезе като резерва в мача срещу Саудитска Арабия през второто полувреме и до края на мача чуваше обиди от трибуните при всяко докосване на топката. “След мача отидох в съблекалнята, за да подкрепя Илакй, – каза Льов. – Той седна изтощен, беше очевидно, че той е жестоко наранен от тази реакция”. “Билд” пише, че в Германия няколко фенове изпотрошили стъклата на колата му.

Йозил избегна тази реакция, защото не игра в този мач заради контузия. Гневът на хората е толкова голям, че Франкфуртер Алгемайне Цайтунг, който публикува снимка на Йозил на корицата на юнския си брой, обясни на читателите, че интервюто се е провело няколко дни преди срещата Месут – Ердоган.

Капитанът пропусна целия сезон

Всички знаеха, че треньорът ще вземе Нойер на Световното. Въпросът беше ще има ли смелост Льов да остави капинтана, който не игра футбол на високо ниво през последните месеци, резерва. Не, не го остави. Особеното отношение на Льов към Нойер само по себе си убива конкуренцията за вратарския пост. Нищо, че в националния отбор трябва да играят само най-добрите. Марк-Андре тер Щегер направи отличен сезон в Барселона, стана и капитан, но изглежда ще остане вечна резерва на Нойер.

Тук няма място за старци

Преди да спечелят финала през 2014 година, германците израстваха в продължение на няколко години, като преминаха през “сребро-бронз-бронз-злато”. В началото на 2010 г. бяха спечелени всички титли в юношеския и младежкия футбол, финалът на Шампионската лига беше германски и почти всяка година трима или четирима играчи от световна класа идваха в националния. Отборът получаваше навременно подмладяване, така че беше възможно да се задържи на върха на най-добрите отбори в света.

Днес изведнъж се появиха кадрови проблеми. Футболните училища работят както преди, но талантливите випускници, които не се срамуват да облекат националния екип, са станали много по-малко. В навечерието на първенството Южна Африка, германският национален отбор беше подсилен от Йозил, Кедира, Боатенг, Нойер и Мюлер – победителите от Евро-2009 за младежи. Днес победителите на Euro-2017 U-21 са пренебрегвани от треньора с пълна сила.

Като цяло, през последните няколко години Льов наложи само две млади открития – Кимих и Вернер. Нещата са толкова зле, че дори и в ролята на резерви, той залата на обичайната масовка – Матиас Гинтер, Себастиан Руди и Марио Гомес, а не някои от свежите попълнения от миналогодишната Купа на Конфедерациите. Сандро Вагнер играе по-стабилно от Гомес и отбеляза повече голове, но Льов не включи нападателя на Байерн дори в разширения състав.

Стартовият състав, който излезе на 17 юни срещу Мексико, можеше на 90% да се предвиди още преди една година. Световен шампион, който иска да защити тилата си, може да прави каквото си поиска, но не и това да бъде предсказуем.

Споделяне
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Преди 6 години

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *