Обикновено основателите на фуболни клубове кръщават отборите си имена на географски обекти – градове, реки и планини, които показват принадлежността им към даден град или област. На Запад това е обичайна практика и ако в България се възмущаваме от това, че много отбори са кръстени на исторически личности, може да се види, че това не е нещо, срещано само тук.
В Германия има много футболни клубове с необичайни имена – в чест на основателя на местния спорт, на инженер и дори на параход.
За Арминия вече писахме, но ето още няколко клуба с необичайни названия:
Ян (Регенсбург)
Пълното име на този клуб, който играе във Втора бундеслига, е SSV Jahn 2000 Regensburg e.V. Но основателите му решили да съкратят това толкова дълго име до простата дума Ян. Клубът е базиран в малкия баварски град Регенсбург с население от малко над 150 хиляди души.
През 1889 година в града се появява спортен клуб, който развива няколко спортни дисциплини наведнъж. Той е кръстен на човек, който се смята за основател на немския спорт. Това е пруският водач от XIX век Фридрих Лудвиг Ян. Именно този човек започва активно да развива гимнастиката в Германия. През първата половина на XIX в. Прусия претърпява много поражения във войните с Наполеон, а германският политик се опитва да повиши духа на народа, като увеличи моралната и физическата сила на населението. Благодарение на него, гимнастиката придобива широко разпространение сред спортистите.
Ян бил значима личност за Германия не само в спорта, но и в други области. Той е един от първите, които предсказали създаването на Третия райх. Специално за Регенсбург този човек не е направил нищо значимо. Но в знак на благодарност за приноса му към немския спорт и всичко, което направил за страната си, местните спортисти решили да кръстят на него местната спортна общност.
Херта (Берлин)
Една от най-интересните истории е на берлинския Херта. На 25 юли 1892 година група младежи решават да създадат свой собствен отбор. Това са студентите на Фриц и Макс Линдер както и Ото и Уили Лоренц. Спорили дълго, но изведнъж Фриц Линдер си спомнил името на кораба, с който той и баща му веднъж били на пътешествие. Корабът се казвал “Херта”.
Самата дума Херта е една от разновидностите на думата Нертус. Това име се носи от богинята на плодородието в древната немска митология. Момчетата подкрепили идеята за Фриц. И така се появил футболният клуб BFK Hertha-92, който поради своята история на създаване получил от феновете прякора “стара дама”.
Юнион (Берлин)
Друг столичен клуб има кратка, но интересна история на името. На 17 юни 1906 година в предградието на Берлин е основан клубът Олимпия в резултат на сливането на три футболни организации. Отборът не играе на големи форуми и участва главно в младежки турнири.
През 1909 година Олимпия скъса всякакви връзки с други организации. В него са включени още няколко аматьорски отбора и в резултат на поредната колаборация, в Берлин се появява нов отделен клуб, който получава името Union, което се превежда от немски като „съюз“. От този момент организацията става независима от други асоциации и започва самостоятелно да се появява в немското първенство.
Карл Цайс (Йена)
Завършваме с друг клуб, който е кръстен на известна немска личност. Става въпрос за Карл Фридрих Цайс – известен учен, инженер-механик и оптик, който има огромен принос за развитието на оптиката. През XIX век роденият във Ваймар инженер основава Zeiss в Йена, производител на различни видове лещи. И до днес тази компания остава един от световните лидери в разработването и продажбата на оптика. Карл Цайс умира в Йена през 1888 година, оставайки завинаги в историята на града.
През 1903 г. в Йена е основан футболен клуб, носещ името му
Снимки: Уикипедия – By ZEISS Microscopy from Germany – Carl Zeiss, CC BY-SA 2.0, By FC Carl Zeiss Jena, CC BY-SA 4.0,
By Bain News Service – This image is available from the United States Library of Congress‘s Prints and Photographs divisionunder the digital ID ggbain.04284.This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required. See Commons:Licensing for more information., Public Domain, Link
By Kurt von Schleinitz (1859-1928) – Bildbestand der Deutschen Kolonialgesellschaft in der Universitätsbibliothek Frankfurt am Main, photo here, Public Domain, Link
Юнион (Берлин)